Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa kwalifikacyjna to zazwyczaj duże przeżycie. W końcu nie codziennie ma się szansę na dostanie wymarzonej pracy. Szczególnie, gdy już jesteśmy zaproszeni przez naszą wymarzoną firmę, z którą chcielibyśmy związać swoją zawodową przyszłość. Podczas takiej rozmowy ważne jest jednak nie tylko to, jakie mamy doświadczenie i umiejętności, ale także to, jak się ubierzemy.

Nie oszukujmy się – pierwsze wrażenie robimy dzięki temu, jak wyglądamy. Dlatego powinniśmy ubrać się schludnie, aby od razu przywołać pozytywne emocje. Musimy jednocześnie zachować równowagę między elegancją strojem bardziej casualowym. Dla mężczyzn najczęściej polecany jest klasyczny garnitur.

To strój, który zawsze dobrze się sprawdzi, szczególnie, jeśli chodzi pracę za biurkiem lub też na wyższych stanowiskach. Ważne jest jednak, żebyśmy do garnituru dobrze dopasowali buty, na przykład wybierając mokasyny lub też półbuty. Nie wybierajmy się jednak w garniturze na rozmowę o pracę fizyczną – wtedy tylko się ośmieszymy. Dress code w dużej mierze zależy od tego, o jaką pracę aplikujemy.

To bardzo ważny, a wręcz decydujący czynnik doboru ubrania. Trudniejsze zadanie mają kobiety, bo mają znacznie więcej opcji. Dobrze wybrać klasyczny ubiór, ale jednocześnie niezbyt wyzywający. Zbyt krótka sukienka nie przyjmie się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Buty to już gust danej kobiety – równie dobrze mogą to być kozaki, jak i sportowe trampki, jeśli będą mądrze wkomponowane do reszty ubioru.